Kalendárium 2022

4.2 Pololetní výlet
24.2 Kruh pro Ukrajinu
5.3 - 12.3 Jarky I. turnus
12.3 - 19.3 Jarky II. turnus
21.3 Vítání jara
6.4 Kytičkování
14.4 - 18.4 Velikonoce - kluci
14.4 - 18.4 Velikonoce - holky
29.4 - 1.5 Voda
29.4 - 30.4 Čarodejnice
1.5 - 30.5 Projektovky
1.6 Softová oddílovka
2.7 - 23.7 Tábor
16.7 Návštěvák
26.8 - 30.8 Brigáda na Primaveře

Projektovky

Vytisknout akci
Sraz: 1.5.2022
Příjezd: 23:59 30.5.2022
Kdo jede: Všichni
Popis akce:

Přihlašovací formulář zde

 

V květnu po covidové pauze opět proběhnou projektovky!

Dávejte prosím pozor, zda dítě omylem nepřihlašujete na projektovku, která je určená pro jinou věkovou kategorii! S případnými otázkami se prosím obracejte na vedeňácký mail, Emmu nebo Johannu.

 

VELCÍ ČLENI

Komiksová dílna s Tomášem Staňkem [středa 17:00 - 19:00; místo bude upřesněno]

,,Seznámíme se s komiksem a jeho specialitami, ukážeme si, co má společného s filmem a co s literaturou a jak nejlépe kombinovat obrázky a texty na jedné ploše. Vyzkoušíme si pár cvičení na „komiksovou řeč“ a vyprávění pomocí obrázků. Naučíme se pracovat správně s bublinami, rozmisťovat panely na stránce a rozvrhnout do nich děj. Většinu času se budeme věnovat práci na krátkých komiksech na nějaké téma (2-4 stránky), z nichž na konci vytiskneme a sešijeme společný sborník.“

 

Malé elektrotechnické stroje [úterý 16:00 - 18:00, Národní technické muzeum]

Členi se v dílně technického muzea seznámí s fungování základních elektrotechnických zařízení pod vedením Miloše Milnera, osvojí si dovednosti jako je pájení, cínování, zapojování a modelování a v průběhu čtyř lekcí si také samostatně vyrobí malé elektrotechnické zařízení (třeba blikačku na kolo nebo pilku na polystyren!)

 

Základy instalateřiny, elektrikařiny, truhlařiny a pájení aneb vyrob si lampičku [čtvrtek 16:00 - 18:00, Skautský institut v Rybárně] 

Naprosto praktická ukázka základů domácí instalateřiny a elektrikařiny a nakonec také trochy dalšího domácího kutilství, jako je různé pájení a stloukání. Spojením všech dovedností si členi navrhnou a vyrobí vlastní stolní lampičku a nakonec do ní dovedou světlo!

 

Výroba opasku (zpracovávání kůže a výroba přezky v kovárně) [čtvrtek 16:30 - 18:30]

Možnost vyrobit si kožený opasek s přezkou od začátku do konce. Dvě odpoledne stráví účastníci v dílně s kůží, naučí se základy práce s kůží a vyrobí si pásek, další dvě setkání budou probíhat v kovárně u Kominíka, kde si členi vyrobí kovové přezky. Jedinečná možnost se podívat, jak to v takové kovárně vypadá!

 

Kožené tašky, brašny, peněženky [pondělí 16:30 - 18:30, Praha Libeň]

Pod vedením Simony Kyselkové, zkušené brašnářky a návrhářky, se členi naučí základy práce s kůží a vyrobí si koženou ledvinku, psaníčko, peněženku či pouzdro. Základy návrhářství, práce na stroji, broušení a slepování a navíc krásný výrobek, který si účastníci odnesou domů!

 

Fotokroužek s Bárou Žentelovou [čtvrtek 17:00-19:00, místo bude upřesněno]

V rámci fotokroužku si budete moci vyrobit cameru obscuru, vyzkoušet si práci na fotosouboru, udělat si profi portrét v ateliéru, který se naučíte správně nasvitit. Ukážeme si také, jak vypadá fotka různě cloněná a jak pracovat s citlivostí a časem. Zkusíme si i nafotit dlouhé expozice potmě. Pokud zbyde čas, uděláme i repliky fotografií různými technikami. 

/primárně pro velké členy, ale kdyby se našel nějaký malý supernadšenec do fotografie, můžeme se nějak domluvit/

 

MALÍ ČLENI

Keramika a frézkování do skla [čtvrtek 16:00 - 18:00, Skautský institut v Rybárně]

Členi si pod vedením zkušené lektorky vyzkouší práci v keramické dílně, osvojí si základní techniky a na vlastní oči uvidí celý proces výroby keramických předmětů. Čtvrtá projektovka bude doplněna frézkováním do skla – členi si mohou přinést skleněné nádoby a frézkovací technikou si do nich vybrousit obrázky.

 

Plazi, obojživelníci, ptáci a mikroskopování ve Stanici přírodovědců [čtvrtek 16:00 - 18:00, Stanice přírodovědců Drtinova]

Prima šance dostat se do pavilonu plazů, obojživelníků a ptáků ve Stanici přírodovědců. Účastníci se dozvědí spousta zajímavých informací o zvířatech, zjistí, jak se o ně v prostředí stanice pečuje a jak vypadá jejich život v přirozeném prostředí. Jedna lekce bude věnována základům práce s mikroskopem. Ideální průprava pro mladé přírodovědce!

POZOR: Projektovka v prvním květnovém týdnu proběhne v úterý (3. 5.), další projektovky proběhnou ve čtvrtek jak je psáno. Důvodem změny je obsazenost laboratoře na mikroskopování.

 

Modelařina, truhlařina a stroje [čtvrtek 16:00 - 17:30, Stanice techniku Praha 6, Juliska]

Malí členi zde mají možnost naučit se základům letecké modelařiny (zákldy aerodynamiky pro malé a výroba všemožných plachtidel), truhlařiny (stloukání ptačí budky) a dalších manuálních dovedností. Možná dojde i na základy robotiky pro malé! Směs vyráběcích, konstruktérských a technických činností povede nejen ke krásným a funkčním výrobkům, ale hlavně ke zkušenostem, se kterými si členi nadále mohou doma vyrábět spousta vlastních vynálezů!

 

PRO MALÉ I VELKÉ

Výtvarné techniky [středa 17:00-19:00, klubovna]

(Linoryt, smalt, batika)

Nabatikujeme si hedvábný šátek, pohrajeme si se sypkými barvami, povaříme šátek v hrnci, obarvíme si ruce při vyplachování přebytečné barvy a na závěr ho krásně vyžehlíme do hladka a leskla. Dále se naučíme udělat si návrh a vyrýt linoryt, pochopit tajemství této grafické techniky a ještě si připravíme zajímavý podklad na tisk! Také si pomalujeme triko - zkrátka jednoduše, trika, barvy , štětce a puštěná uzda fantazie a výsledkem bude naprosto originální triko! Těšte se také na smaltované náušnice či přívěsek - nepravým smaltem si vyrobíme náušnice či přívěsek, včetně dokončení, aby se tom rovnou mohla honit paráda!

 

Cirkus [středa, 16:00-18:00, místo bude upřesněno] 

V rámci cirkusových dílen si účastníci mohou vyzkoušet různé cirkusové disciplíny, jako třeba žonglování, akrobacii, nebo různé balanční techniky. Rozhodně nebudou chybět hry zaměřené na rozehřátí, protažení a na spolupráci ve skupině a hlavně hry pro zábavu! Těšíme se na vás) /není určeno úplně pro nejmenší, ale sportovně založení větší malí členi se hlásit mohou/

Garant akce: Emma a Johanka